Presentation Night

Presentation Night takes place at Bournemouth East Con from 8 ’til late…

180s x 16 L. Prodger
Highest Shot League 160 A. Barnes
Highest Shot Comp 131 A. Pearman
League Winners – Green Baize  CB
Runners Up – Beast Elite
Gallon Winners – Westbourne Con
Wooden Spoon Winners – Lark Rise Bandits
Tomo Cup Winner – D. Adams
Handicap Cup 16/10/2017 Main Comp
Winners – Queens Park
Runners Up – Moordown Con
Plate Comp
Winners – Bournemouth East Con
Runners Up – Lark Rise Bandits
Pairs 23/10/2017 Main Comp
Winners – M. Bayliss and L. Prodger
Runners Up – A. Barnes and J. Robinson
Semi-Finalists – S. Hibbert and D. Hodder
Semi-Finalists – A. Baldwin and J. Hibbert
Plate Final
Winners – L. Mcilwain and Tim
Runners Up – R. Flower and M. Graham
Veterans Cup 13/11/2017 Main Comp
Winner – T. Robertson
Runner Up – P. Hulme
Plate Comp
Winner – D. Ealing
Runner Up – T. Carlyle
Getting On A Bit Cup 13/11/2017 Main Comp
Winner – M. Bianchi
Runner Up – A. Adair
Plate Comp
Winner – P. Evans
Runner Up – D. Lee
Mid Life Crisis Cup 13/11/2017 Main Comp
Winner – L. Prodger
Runner Up – R. Flower
Plate Comp
Winner – H. Hurst
Runner Up – A. Monro
Youngsters Cup 13/11/2017 Main Comp
Winner – D. Adams
Runner Up – PJ Northey
Plate Comp
Winner – K. Mitchell
Runner Up – M. Matthews
Handicap Singles 20/11/2017 Main Comp
Winner – M. Graham
Runner Up – A. Smith
Semi-Finalist – P. Evans
Semi-Finalist – D. Ealing
Plate Comp
Winner – D. Adams
Runner Up – C. Filer
Round Robin 11/12/2017 Main Comp
08/01/2018 Winner – L. Prodger
Runner Up – R. Flower
Third – M. Bianchi
Plate Comp
Winner – D. Adams
Runner Up – A. Barnes
Third A. Loder
Losers Comp
Winner – A. Adair
Runner Up – A. Pearman
Third D. O’Hanlon
Fours 05/02/2018 Main Comp
Winners – D. Adams, P. Evans, Wendy and John
Runner Up – Bournemouth East x 4
Seeded Blind Pairs 12/02/2018 Main Comp
Winners – A. Adair and P. Hulme
Runners Up – C. Filer and Rob The Pole
Plate Comp
Winners – C. Bird and J. Cadwallader
Runners Up – J. Bridges and D. Adams
Seeded Blind Threes 05/03/2018 Main Comp
Winners – A. Loder, J. Smith and Jarrod
Runners Up – M. Adlem, H. Hurst and P. Barry
Plate Comp
Winners – P. Evans, T. Forward,T.Carlyle
Runners Up – A. Adair, A. Munro,Wendy
Threes 09/04/2018 Main Comp
Winners – I. Roff, A. Adair and A. Barnes
Runners Up – J. Young, C. Filer and S. Wareham
Plate Comp
Winners – A. Loder, J. Cadwallader and M. Richards
Runners Up – T. Carlyle, H. Hurst and O. Souter
Captains Cup 30/04/2018 Main Comp
Winner – A. Barnes
Runner Up – D. Adams
Plate Comp
Winner – P. Hulme
Runner Up – D. Lee
Womens Cup 30/04/2018 Winner – W. Lockyer
Runner Up – P. Horgan
Half It 14/05/2018 Comp 1
Winner – A. Pearman
Runner Up – A. Loder
Comp 2
Winner – PJ Northey
Runner Up – J. Young
Comp 3
Winner – R. Craven
Runner Up – C. Bird
Comp 4
Winner – P. Barry
Runner Up – T. Pearman
Division 1 Singles 14/05/2018 Main Comp
Winner – L. Prodger
Runner Up – A. Adair
Plate Comp
Winner – A. Barnes
Runner Up – L. Hills
Division 2 Singles 14/05/2018 Main Comp
Winner – A.Pearman
Runner Up – A.Loder
Plate Comp
Winner – S.Hibbert
Runner Up – R.Craven
Division 1 Play Off 18/06/2018 Winners Green Baize CB
Runners Up – Westbourne Con
Division 2 Play Off 18/06/2018 Winners Kasbah
Runners Up – Bournemouth East Con
Singles 25/06/2018 Winner – A. Adair
Runner Up – M. Bianchi
Semi-Finalist – P. Evans
Semi-Finalist – A. Barnes

Competitions

Tomo Cup Winner – D. Adams
Runner Up –
Handicap Cup 16/10/2017 Main Comp
Winners – Queens Park
Runners Up – Moordown Con
Plate Comp
Winners – Bournemouth East Con
Runners Up – Lark Rise Bandits
Pairs 23/10/2017 Main Comp
Winners – M. Bayliss and L. Prodger
Runners Up – A. Barnes and J. Robinson
Semi-Finalists – S. Hibbert and D. Hodder
Semi-Finalists – A. Baldwin and J. Hibbert
Plate Final
Winners – L. Mcilwain and Tim
Runners Up – R. Flower and M. Graham
Veterans Cup 13/11/2017 Main Comp
Winner – T. Robertson
Runner Up – P. Hulme
Plate Comp
Winner – D. Ealing
Runner Up – T. Carlyle
Getting On A Bit Cup 13/11/2017 Main Comp
Winner – M. Bianchi
Runner Up – A. Adair
Plate Comp
Winner – P. Evans
Runner Up – D. Lee
Mid Life Crisis Cup 13/11/2017 Main Comp
Winner – L. Prodger
Runner Up – R. Flower
Plate Comp
Winner – H. Hurst
Runner Up – A. Monro
Youngsters Cup 13/11/2017 Main Comp
Winner – D. Adams
Runner Up – PJ Northey
Plate Comp
Winner – K. Mitchell
Runner Up – M. Matthews
Handicap Singles 20/11/2017 Main Comp
Winner – M. Graham
Runner Up – A. Smith
Semi-Finalist – P. Evans
Semi-Finalist – D. Ealing
Plate Comp
Winner – D. Adams
Runner Up – C. Filer
Round Robin 11/12/2017 Main Comp
08/01/2018 Winner – L. Prodger
Runner Up – R. Flower
Third – M. Bianchi
Plate Comp
Winner – D. Adams
Runner Up – A. Barnes
Third A. Loder
Losers Comp
Winner – A. Adair
Runner Up – A. Pearman
Third D. O’Hanlon
Fours 05/02/2018 Main Comp
Winners – D. Adams, P. Evans, Wendy and John
Runner Up – Bournemouth East x 4
Seeded Blind Pairs 12/02/2018 Main Comp
Winners – A. Adair and P. Hulme
Runners Up – C. Filer and Rob The Pole
Plate Comp
Winners – C. Bird and J. Cadwallader
Runners Up – J. Bridges and D. Adams
Seeded Blind Threes 05/03/2018 Main Comp
Winners – A. Loder, J. Smith and Jarrod
Runners Up – M. Adlem, H. Hurst and P. Barry
Plate Comp
Winners – P. Evans, T. Forward,T.Carlyle
Runners Up – A. Adair, A. Munro,Wendy
Threes 09/04/2018 Main Comp
Winners – I. Roff, A. Adair and A. Barnes
Runners Up – J. Young, C. Filer and S. Wareham
Plate Comp
Winners – A. Loder, J. Cadwallader and M. Richards
Runners Up – T. Carlyle, H. Hurst and O. Souter
Captains Cup 30/04/2018 Main Comp
Winner – A. Barnes
Runner Up – D. Adams
Plate Comp
Winner – P. Hulme
Runner Up – D. Lee
Womens Cup 30/04/2018 Winner – Wendy
Runner Up – P. Horgan
Half It 14/05/2018 Comp 1
Winner – A. Pearman
Runner Up – A. Loder
Comp 2
Winner – PJ Northey
Runner Up – J. Young
Comp 3
Winner – R. Craven
Runner Up – C. Bird
Comp 4
Winner – P. Barry
Runner Up – T. Pearman
Division 1 Singles 14/05/2018 Main Comp
Winner – L. Prodger
Runner Up – A. Adair
Plate Comp
Winner – A. Barnes
Runner Up – L. Hills
Division 2 Singles 14/05/2018 Main Comp
Winner – A.Pearman
Runner Up – A.Loder
Plate Comp
Winner – S.Hibbert
Runner Up – R.Craven
Division 1 Play Off 18/06/2018 Winners – Green Baize CB
Runners Up – Westbourne Con
Division 2 Play Off 18/06/2018 Winners – Kasbah
Runners Up – Bournemouth East Con
Singles 25/06/2018 Winner – A. Adair
Runner Up – M. Bianchi
Semi-Finalist – P. Evans
Semi-Finalist – A. Barnes

 

All League Fixtures

DateEventTime/ResultsVenue
Green Baize CB vs Westbourne Con
Beast Elite vs Kasbah
Queens Park vs Lark Rise Bandits
BETT vs Queens Park Zulus
Moordown Con vs Bournemouth East Con
Kasbah vs Green Baize CB
Lark Rise Bandits vs Beast Elite
Queens Park Zulus vs Queens Park
Bournemouth East Con vs BETT
Westbourne Con vs Moordown Con
Green Baize CB vs Lark Rise Bandits
Beast Elite vs Queens Park Zulus
Queens Park vs Bournemouth East Con
BETT vs Moordown Con
Handicap Cup
Pairs
Queens Park Zulus vs Green Baize CB
Bournemouth East Con vs Beast Elite
Moordown Con vs Queens Park
Westbourne Con vs BETT
Lark Rise Bandits vs Kasbah
Green Baize CB vs Bournemouth East Con
Beast Elite vs Moordown Con
Queens Park vs BETT
Kasbah vs Queens Park Zulus
Lark Rise Bandits vs Westbourne Con
Mid Life Crisis Cup
Veterans Cup
Getting On A Bit Cup
Youngsters Cup
Handicap Singles
Moordown Con vs Green Baize CB
BETT vs Beast Elite
Westbourne Con vs Queens Park
Bournemouth East Con vs Kasbah
Queens Park Zulus vs Lark Rise Bandits
Green Baize CB vs BETT
Beast Elite vs Queens Park
Kasbah vs Moordown Con
Lark Rise Bandits vs Bournemouth East Con
Queens Park Zulus vs Westbourne Con
Round Robin Comp (Round 1)
Round Robin Comp (Round 2)
Queens Park vs Green Baize CB
Westbourne Con vs Beast Elite
BETT vs Kasbah
Moordown Con vs Lark Rise Bandits
Bournemouth East Con vs Queens Park Zulus
Green Baize CB vs Beast Elite
Kasbah vs Queens Park
Lark Rise Bandits vs BETT
Queens Park Zulus vs Moordown Con
Bournemouth East Con vs Westbourne Con
Kasbah vs Beast Elite
Lark Rise Bandits vs Queens Park
Queens Park Zulus vs BETT
Bournemouth East Con vs Moordown Con
Green Baize CB vs Kasbah
Beast Elite vs Lark Rise Bandits
Queens Park vs Queens Park Zulus
BETT vs Bournemouth East Con
Moordown Con vs Westbourne Con
Fours
Seeded Blind Pairs
Kasbah vs Westbourne Con
Lark Rise Bandits vs Green Baize CB
Queens Park Zulus vs Beast Elite
Bournemouth East Con vs Queens Park
Moordown Con vs BETT
Westbourne Con vs Kasbah
Green Baize CB vs Queens Park Zulus
Beast Elite vs Bournemouth East Con
Queens Park vs Moordown Con
BETT vs Westbourne Con
Kasbah vs Lark Rise Bandits
Seeded Blind Threes
Bournemouth East Con vs Green Baize CB
Moordown Con vs Beast Elite
BETT vs Queens Park
Queens Park Zulus vs Kasbah
Westbourne Con vs Lark Rise Bandits
Green Baize CB vs Moordown Con
Beast Elite vs BETT
Queens Park vs Westbourne Con
Kasbah vs Bournemouth East Con
Lark Rise Bandits vs Queens Park Zulus
BETT vs Green Baize CB
Queens Park vs Beast Elite
Moordown Con vs Kasbah
Bournemouth East Con vs Lark Rise Bandits
Westbourne Con vs Queens Park Zulus
Threes
Green Baize CB vs Queens Park
Beast Elite vs Westbourne Con
Kasbah vs BETT
Lark Rise Bandits vs Moordown Con
Queens Park Zulus vs Bournemouth East Con
Beast Elite vs Green Baize CB
Queens Park vs Kasbah
BETT vs Lark Rise Bandits
Moordown Con vs Queens Park Zulus
Westbourne Con vs Bournemouth East Con
Captains Cup
Womens Cup
Westbourne Con vs Green Baize CB
Division 2 Singles
Division 1 Singles
Half It
Play Off Round 1
Play Off Round 2
Spoon Final
Play Off Final
Singles
Finals Night

Competitions

Date
Tomo Cup Winner – I. Roff (75 Points)
Runner Up – PJ Northey (67 Points)
3rd – A. Barnes (61 Points)
Handicap Singles 10/10/2016 Main Comp
Winner – T.Robertson
Runner Up – A. Smith
Plate Comp
Winner – R.Flower
Runner Up – P. Lewis
Veterans Cup 31/10/2016 Main Comp
Winner – I. Roff
Runner Up – K. Porter
Plate Comp
Winner – C. Bird
Runner Up – T. Pearman
Getting On A Bit Cup 31/10/2016 Main Comp
Winner – M. Bianchi
 Runner Up – A. Adair
Plate Comp
Winner – J. Smith (Smit)
Runner Up – J. Smith (SJ)
Mid Life Crisis Cup 31/10/2016 Main Comp
Winner – L. Prodger
Runner Up – C. Filer
Plate Comp
Winner – A. Baldwin
Runner Up – Leon
Youngsters Cup 31/10/2016 Main Comp
Winner – D. Adams
Runner Up – M. Matthews
Plate Comp
Winner – J. Young
 Runner Up – R. Sherwood
Half It 07/11/2016 Comp 1
Winner – A. Adair
Runner Up – L. Prodger
Comp 2
Winner – J.Smith(SJ)
Runner Up – John(Lark)
Comp 3
Winner – T.Robertson
Runner Up – T.Carlyle
Comp 4
Winner – H.Hurst
Runner Up – A.Pearman
Comp 5
Winner – Steve(Lark)
Runner Up – Darren House
Round Robin 28/11/2016 Main Comp
Winner – L.Prodger
Runner Up – I.Roff
Plate Comp
05/12/2016 Winner – S.Hibbert
Runner Up – H.Hurst
Losers
Winner – T.Carlyle
Runner Up – M.Bianchi
Handicap Cup 12/12/2016 Main Comp
Winners – Queens Park Zulus
 Runners Up – Bournemouth East Con
Plate Comp
Winners – Green Baize
Runners Up – Beast Elite
Seeded Blind Pairs 30/01/2017 Main Comp
Winners – I. Roff & D. Lee
Runners Up – L. Prodger & R. Craven
Plate Comp
Winners – L. Mcilwain & J. Smith (SJ)
Runners Up – K. Porter & P. Barry
Fours 20/02/2017 Main Comp
Winners – Green Baize (M.Bayliss, D.Adams, L. Prodger, T.Robertson)
Runners Up – Kasbah (H.Hurst, T.Carlyle, J.Smith & D.Hodder)
Plate Comp
Winners – BETT (M. Bass, M, Smith, D. Bealing and K. Fox)
Runners Up – Queens Park
Seeded Blind Threes 10/05/2017 Main Comp
Winners – L. Prodger, P. Barry, Jane
Runners Up – I. Roff, C. Bird, Wendy
Plate Comp
Winners – D. Adams, J. Barton, A. Monroe
Runners Up – L. Hills, T. Carlyle, Dessie
Threes 27/03/2017 Main Comp
Winners – L.Prodger, T.Robertson & D.Adams
 Runners Up – C.Filer, J.Young & M. Bianchi
Plate Comp
Winners – Bournemouth East Con
Runners Up – Lark Rise
Pairs 05/06/2017 Main Comp
Winners – M. Bayliss & L. Prodger
Runners Up –  D. Adams & T. Robertson
Plate Comp
Winners – B. Hobson & D. Lee
Runners Up – Dave House & M. Bass
Captains Cup 12/06/2017 Main Comp
Winner – D. Adams
Runner Up – Buncy
Plate
 Winner – C. Bird
Runner Up – PJ Northey
Womens Cup 12/06/2017 Winner – K. Mitchell
Runner Up – J. Bridges
Division 1 Singles 19/06/2017 Main Comp
Winner – T. Robertson
Runner Up – D. Adams
Plate Comp
Winner – A. Adair
Runner Up –   I. Krzyanowski
Division 2 Singles 19/06/2017 Main Comp
Winner – S. Hibbert
Runner Up – J. Smith
Plate Comp
Winner – D. House
Runner Up – R. Craven
League Cup Division 1
Winners – Beast Elite
Runners Up – Green Baize
Division 2
Winners – Kasbah
Runners Up – Bournemouth East Con
 Spoon
Winners – Lark Rise
Runners Up – BETT
Singles 17/07/2017 Winner – L. Prodger
Runner Up – R. Flower
Semi Finalist – M. Bianchi
Semi Finalist – S. Hibbert